Historie

Jednota Sokol byla založena v obci v roce 1921. Jednota pořádala veřejná cvičení a rovněž vyvíjela společenskou činnost jako například divadla, besídky, akademie apod. V roce 1944 byl v obci ustanoven fotbalový klub SK Želetice. První hřiště bylo umístěno v ulici Na Aleji, později u nádraží. SK Želetice zastavil činnost v roce 1947.

Roku 1959 byla obnovena činnost oddílu kopané v Želeticích pod Sokolem. Zakládajícími členy byli Jaroslav Navrátil, Jindřich Kostrhoun, Ladislav Mlčák, Josef Pořízek, Václav Kobza a další. Dne 10.dubna 1960 bylo sehráno po 13 letech první utkání na obnoveném hřišti u nádraží. Z hráčů nastoupili např. Jan Svatoň, Jaroslav Dobeš, Václav a Josef Řihánek, Karel Klech, Jan Procházka, František Dížka, Václav Kobza a další.

 

O něco později přicházejí mladší hráči např. Štefan Lanc, Zdeněk Pořízek, Ladislav Kobza. Roku 1963 zahájil Sokol výstavbu sportovního hřiště v ulici K Lesu. Roku 1964 byly dobudovány šatny a sociální zařízení. Velkou pomoc při výstavbě projevili nejen členové Sokola, ale i ostatní občané.

V roce 1979 byl ke kabinám přistavěn sklep a zvětšena společenská místnost. V roce 1981 byl u tohoto areálu vybudován parket a krytý přístřešek pro hudbu. V roce 2002 bylo hřiště doplněno o zábradlí. V roce 2005 bylo kompletně zatravněno a namísto ojedinělého hliněného hřiště bylo v srpnu 2005 otevřeno nové klasicky travnaté fotbalové hřiště.

V roce 2008 byla polovina hřiště k lesu osvětlena pro trénování po setmění. V roce 2012 bylo k sociálnímu zařízení přistavěno další pro splnění požadavků úřadů pro činnost občerstvení, které na hřišti funguje jako hospoda v bývalé klubovně již od roku 2001. V roce 2015 bylo vybudováno automatické zavlažování. V roce 2016 se zajistil zdroj vody v podobě hloubkového vrtu, který dostatečně zajišťuje potřebu pro zalévání hřiště i přes horké letní dny.

V sezóně 2015/16 měla TJ Sokol Želetice přihlášeno jen mužstvo přípravky. Muži hráli jako Nenkovice B. Tato spolupráce trvala pouze jednu sezónu.

V sezóně 2019/20 se TJ Sokol Želetice spojila s TJ KOVO Ždánice a jediné přihlášené mužstvo tj. mužstvo mužů hraje v Želeticích jako TJ KOVO Ždánice B