Jak je to v pravidlech –  díl 1.

Jak je to v pravidlech – díl 1.

Co znamená pojem: “ Hra na zemi“

Během své krátké praxe rozhodčího se setkávám téměř v každém utkání s tím, že mnoho hráčů a trenérů používají dlouhodobě nějaký zastaralý nebo zavedený výklad pravidel, který by si však zasloužil upřesnění a náhled do těch aktuálních k zjištění, jak to tedy je ve skutečnosti.
Pravdou je, že pravidla fotbalu jsou v mnohých případech komplikovaná. Mnohdy dochází k spoustě nepřehledných situací, kde rozhodnout kdo a jak porušil pravidla není jednoduché.
Minulý týden jsem se setkal s protesty hráčů „hraje na zemi, pískej“. Myšleno tak, že hráč upadne na zem a v sedě nebo leže se snaží hrát míčem. Co na tento přestupek říkají pravidla?
Hledat v pravidlech nějakou nepovolenou hru na zemi je zbytečné. Upadnout na zem a hrát míčem není ještě žádné provinění. To, co lze považovat za porušení pravidel, je provinění nazvané „nebezpečná hra“. Cituji pravidla: „Za nebezpečnou hru se považuje takový způsob hry, při kterém sice nedojde ke kontaktu se soupeřem, ale v jehož důsledku soupeř z obavy před zraněním nemůže sám míčem hrát. … Za nebezpečnou hru vůči vlastní osobě se požaduje např. když (mimo další případy) upadne na míč a zůstane na něm nebo těsně u něj ležet a tím znemožní soupeři hrát míčem regulérně nohou“.
Rozhodčí tedy musí v případě upadnutí hráče na zem posoudit, zda tímto znemožnil soupeři hrát regulérně nohou z obavy před jeho zraněním.
Takže vysvětleno první zavedené zvolání hráčů:
Hra na zemi = Nebezpečná hra vůči vlastní osobě
Na závěr testová otázka ze znalostí pravidel:
Hráč střílel na soupeřovu branku, kde na brankové čáře stojící obránce se pokusí míč vyrazit z branky rukou. Míče se sice dotkl, ale ten se od ní přesto odrazil do branky. Rozhodčí dle pravidel :
A) Uzná branku a obránci udělí ŽK za nesportovní chování

B) Uzná branku bez dalšího opatření

C) Uzná branku a obránce vyloučí za pokus o zabránění v dosažení branky

D) Branku neuzná, obránce vyloučí a nařídí PK

Tipujte zde:

Odpověď

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Správnou odpověď najdete v pravidlech nebo v dalším článku.

Facebook komentáře